By using our service you accept the use of cookies.

Hugo ELMQVIST

1862–1930, Sweden

Also known as: HE, HE-T

Name Carl, Hugo, Magnus ELMQVIST
Birth 1862, 13/10, Sweden
Died 1930, 24/2, Sweden

Skulptör. Kom omkring 1880 till Stockholm. Han utbildade sig vid Teckniska Skolan och kom omkring 1888 in på Konstakademien i Stockholm.
Han belönades med Kunglig medalj i skulptur och företog därpå resor till bl.a. Paris och Italien.
Bland hans arbeten kan nämnas Ragnar Lodbrok, Skansen Stockholm, Gryning Nationalmuseum i Stockholm, samt konstindustriella föremål.
Han uppfann en gjutningsmetod, uppkallad efter honom som vann erkännande.

Vas by Hugo ELMQVIST

Vas

Price SEK 6,000 (€675)
Estimated SEK 2,000–3,000
Vas, Stockholm, Jugend by Hugo ELMQVIST

Vas, Stockholm, Jugend

Price SEK 3,800 (€363)
Estimated SEK 3,000–4,000
Vas by Hugo ELMQVIST

Vas

Price SEK 2,800 (€262)
Estimated SEK 4,000–5,000