By using our service you accept the use of cookies.

Ilkka PÄRNI

1959, Finland

Also known as: IP

Name: Ilkka PÄRNI
Birth: 1959, Finland
Lived & Active In: Stockholm, Sweden

Ilkka Pärni

Separatutställningar (i urval)
Galleria Johan S. Helsingfors, Finland 2010
Konstforum, Norrköping 2009, 2002
Åminne Bruksmuseum, Värnamo 2009
Stamm-Galerie, Kaufungen, Tyskland, 2009
Galleri Anders Lundmark, Stockholm, 2008, 2006, 2004
Galleri Hylteberga, Skurup 2008
Galerie De Vierde Dimensie, Plasmolen, Holland 2008, 2005, 2001
Flaménska Galleriet, Borås 2008, 2003
Galleri Magnus Åklundh c/o Skepparholmen, Värmdö, 2007
Tomarps Kungsgård, Kvidinge, 2005, 2002
Konstruktiv Tendens, Stockholm, 2003, 1999, 1994, 1991
Eskilstuna Konstmuseum, Eskilstuna, 2003
Galleri Astley, Uttersberg 2002
Galleri Kavaletten, Stockholm/Uppsala 2001, 1998, 1993
Åhus Museum, Åhus 1996
Stockholm Art Fair (Galleri Anders Lundmark), Sollentuna 1996
Galleri Magnus Åklundh, Lund 1995, 1992
Galleri Ferm, Malmö 1990
Cupido, Stockholm 1989, 1985
Franska Institutet, Malmö 1988
Galleri S:t Paul, Stockholm 1982
Strängnäs Museum, Strängnäs 1982, 1881

Samlingsutställningar (i urval)
Galleri LNM, Oslo, Norge 2010
Stamm-Galerie, Kaufungen, Tyskland 2010
Edsvik Konsthall, Sollentuna 2009
Neue Sächsishe Galerie, Chemnitz, Tyskland, 2009
Konstruktiv Tendens, Stockholm 2009-1990
Tomarps Kungsgård, Kvidinge 2009
Pan Amsterdam, Amsterdam 2008-1999
Graphic Studio, Dublin, Irland, 2008
Kunstverien Wiligrad, Luebsdorf, Schwering, Tyskland, 2008
Stockholm Art Fair, Sollentuna 2008-2006,2004-1993
Art Geire, Arnhem, Holland 2008-2005
L´arte Construisce L´Europa, Garda, Italien 2008
Galleri Helle Knudsen, Stockholm 2005
Art Rotterdam, Holland, 2004-2001
Art Frankfurt, Tyskland, 2001-1998
“Bortom Allfarvägen”, Risberg, Norsjö, 1998-1997
Eventa 4, Ekeby Qvarn, Uppsala, 1998
Galerie Claude Dorval, Paris, Frankrike 1994
Galleri Händer, Stockholm 1993
Södertälje Konsthall, Södertälje 1991
Kulturhuset, Stockholm 1986
Galerie Plaisiren, Hässelby Slott 1983
Stipendier
Sveriges Bildkonstnärsfond 1986-88,1990,1992,2004-1005
Stiftelsen San Michele, Italien 1986, 2006
Olle Beartling Stipendiet 1990
Grez-sur-Loing, Frankrike 1992
Konstakademiens resestipendium Grez-sur-Loing, Frankrike 2000
Signe och Ragnar Edlings fond 2000
Stiftelsen Längmanska kulturfonden 2003,2006

Utsmyckningar
Södertälje kommun, Bårstaskolans matsal, oljemålning 1992
Cramo AB, Sollentuna. Éntre: relief i glasfiberarmerad polyester 1993
Familjebostäder, Rinkeby: Emaljstaver på fasad, fristående pelare
i emalj 1994/95
Stockholms läns landstings sessionssal: målningar 1996
AstraZeneca AB, Södertälje: målningar och mobiler 1996,2002-2003
Astrid Lindgrens barnsjukhus, Solna: målningar 1998
Tjänstetandläkarna, Stockholm: stavar 2001
Skanska Fastigheter Stockholm AB: målningar
Jusek, Stockholm: stavar 2002
AstraZeneca AB, Huddinge sjukhus: éntre, målningar 2004
Sollentuna kommunhuset: målningar 2006

Representerad (offentliga samlingar)
Eskilstuna Konstmuseum
Lidingö Stad
Statens konstråd
Sörmlands museum, Nyköping
Svenska kyrkan
Kommuner och landsting

Andra samlingar
Carl XVI Gustaf samlingar
Alfa Laval Separation AB, Tumba
Advokatfirman Vinge KB, Stockholm
AstraZeneca AB, Södertälje
Alko OY, Finland
Andelsbankernas Centralbank, Finland
Finlands Bank
Forum Konkrete Kunst, Erfurt, Tyskland
Föreningsbanken i Finland
Försäkringsbolaget Pohjola, Finland
Gärde Wesslau Avokatbyrå, Stockholm
Hissgruppen AB, Bromma
Neste OY, Finland
SEB
Siemens AB, Upplands Väsby
Skandia, Stockholm
Skepparholmen Konferes, Värmdö

Source: http://www.gallerianderslundmark.net/konstnarer/ilkka-parni/cv

Landskapsmotiv by Ilkka PÄRNI

Landskapsmotiv (1979)

Price SEK 300 (€35)
Estimated SEK 800
(2) Geometrisk Komposition by Ilkka PÄRNI

(2) Geometrisk Komposition (-90)

Price SEK 1,800 (€198)
Estimated SEK 1,500
Untitled by Ilkka PÄRNI

Untitled (2004)

Price SEK 2,816 (€311)
Estimated SEK 1,500
Geometrisk Komposition by Ilkka PÄRNI

Geometrisk Komposition (-89)

Price SEK 1,200 (€134)
Estimated SEK 2,000
Geometrisk Komposition by Ilkka PÄRNI

Geometrisk Komposition

Price SEK 2,400 (€267)
Estimated SEK 1,200
Geometrisk Komposition by Ilkka PÄRNI

Geometrisk Komposition (1997)

Price SEK 2,500 (€248)
Estimated SEK 1,500