By using our service you accept the use of cookies.

Iván GRÜNEWALD

1911–1996, Sweden

Also known as: IG

Name: Iván GRÜNEWALD
Birth: 1911, Sweden
Died: 1996

Iván Grünewald var en svensk bildkonstnär född i Stockholm. Han utbildade sig på Maison Watteau i Paris och på Konstskolan i Stockholm. Iván var son till Isaac Grünewald och Sigrid Hjertén och tog efter faderns död över dennes målarskola. I början av hans karriär var Iváns måleri väldigt likt faderns men utvecklades senare till en högst personlig stil. Han målade många bibelmotiv, landskap och stilleben. Efter 1950 övergår hans produktion till figurativa kompositioner i gråtoner från vitt till svart.

Source: www.bukowskismarket.com

Klossar by Iván GRÜNEWALD

Klossar

Price SEK 1,500 (€159)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 3,000
Komposition by Iván GRÜNEWALD

Komposition (-88)

Price SEK 5,008 (€592)
Estimated SEK 5,000
Stadsmotiv by Iván GRÜNEWALD

Stadsmotiv

Price SEK 4,200 (€473)
Estimated SEK 2,500
Kvinnorovet by Iván GRÜNEWALD

Kvinnorovet

Price SEK 3,000 (€334)
Estimated SEK 4,000
Livets Ske Enden by Iván GRÜNEWALD

Livets Ske Enden (1950-55)

Price SEK 6,000 (€648)
Estimated SEK 8,000
Kustmotiv Med Eka Vid Brygga by Iván GRÜNEWALD

Kustmotiv Med Eka Vid Brygga

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 2,000