By using our service you accept the use of cookies.

Johan Philip LEMKE

1631–1711, Germany/Sweden

Also known as: Lembke, Lemcke

Name Johan Philip LEMKE
Birth 1631, 19/5, Germany
Died 1711, 3/4, Sweden

Tysk-svensk tecknare, målare, etsare och grafiker. Studerade i Hamburg och Italien. Kom troligen genom Ehrenstrahls förmedling, 1683 till Sverige. Erik Dahlberg och Ehrenstrahl gav honom år 1683 uppdragetatt måla Karl XI:s bragder. Därpå började han måla stora bataljmålningar, Slaget vid Halmstad och Slaget vid Lund, på Drottningholm, vilka är av visst historiskt värde.
Polska trupper svära Karl X Gustav trohetsed vid Sandomierz den 3 nov. 1655. En oljemålning på duk 1631-1711 efter Dahlbergs teckning. På Drottningholm.
Representerad: Göteborgs Konstmuseum.

Vy Av Rom Från Villa Borghese Mot Castel S:t Angelo Och S:t Peterskyrkan by Johan Philip LEMKE

Vy Av Rom Från Villa Borghese Mot Castel S:t Angelo Och S:t Peterskyrkan

Price SEK 3,000 (€339)
Estimated SEK 6,000–8,000
Kavalleribatalj by Johan Philip LEMKE

Kavalleribatalj

Price SEK 12,000 (€1,296)
Estimated SEK 18,000–20,000
Studie Av Tre Soldater by Johan Philip LEMKE

Studie Av Tre Soldater

Price SEK 3,500 (€312)
Estimated SEK 1,000