By using our service you accept the use of cookies.

Kristian LUNDSTEDT

1894–1959, Sweden

Also known as: KL

Name Ture, Kristian, LUNDSTEDT
Birth 1894, 25/3, Sweden
Died 1959, 19/3, Sweden

Kristian Lundstedt studerade i Göteborg på Slöjdföreningens skola och på Valands målarskola. Företog resor till Spanien Frankrike, Belgien och England. Han målade landskap från västkusten och Norrland, stundom även porträtt, i olja, tempera, akvarell, gouache, träsnitt, litografi och glasmålning.

Utställning:
1926, 1935, 1941 i Göteborgs Konsthall.

Offentlig utsmyckning:
Foss kyrka. Takmålningarna utfördes i samband med en stor renovering av kyrkan 1928, i Sannaskolan en al seccomålning.

Representerad:
Göteborgs Konstmuseum, Gävle, Örebro, Karlstad, Borås och Norrköpings muséer.

Figurkomposition by Kristian LUNDSTEDT

Figurkomposition (-36)

Price SEK 550 (€61)
Estimated SEK 1,500
Landskapsmotiv by Kristian LUNDSTEDT

Landskapsmotiv (1940)

Price SEK 0 (€0) Not sold
Estimated SEK 3,000
Promenerande Par I Grönskande Landskap by Kristian LUNDSTEDT

Promenerande Par I Grönskande Landskap (1919)

Price SEK 1,000 (€109)
Estimated SEK 2,000