By using our service you accept the use of cookies.

Lisa LARSON

1931, Sweden

Also known as: LL

Name Lisa LARSON
Birth 1931, Sweden

Lisa Larson studied at the Arts and \"Slöjdföreningen\" in Sweden, a guest student of Peter Voulkos at Berkeley University in California 1966th She was the designer of Gustavsberg. She has freelanced for Rosenthal Studio in Bavaria, Goebel Porzellan Nuremberg, Höganäs, Åhléns, KF, Duka, Skrufs Glassworks and Jie-ceramics. Represented: National Museum in Stockholm, Vienna and in Trondheim, Faenza, Washington and Kyoto.

Source: Art Signature Dictionary

Lisa Larson biografi:

Lisa Larson studerade vid Slöjdföreningen, arbetade som formgivare hos Gustavsberg. Hon var hon gästelev för Peter Voulkos vid Berkeley University i Californien 1966. Därefter har hon frilansat bland annat för Rosenthal Studio i Bayern, Goebel Porzellan Nürnberg, Höganäs, Åhléns, KF, Duka, Skrufs Glasbruk och Jie-keramik. Sedan 1992 är hon tillbaka i Gustavsberg som konstnärlig ledare och designer för Keramikstudion. Hon har ofta gjort serier med skulpturer.
Utställningar utomlands:
St. Louis, Düsseldorf, Hamburg, Amsterdan, London, Genéve, München, Köpenhamn, Faenza, Köln, Tokyo.
Offentlig utsmyckning: Stengodsväggar för Folkets Hus, Västerås 1958, Bergshamraskolan, Solna 1962, Ansgarskyrkan, Eskilstuna 1964 och Nacka sjukhus 1965.
Lundbyskolan och Sahlgrenska Sjukhuset i Göteborg, Stornorrfors Kraftverk.
Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, i Wien och i Trondheim, ett flertal nordiska muséer. och man kan hitta hennes verk på muséer i Wien, Faenza, Washington och Kyoto.

Source: Art Signature Dictionary

"myran",

Price SEK 21,500 (€2,322)
Estimated SEK 13,000
Fiskare I Båt by Lisa LARSON

Fiskare I Båt (Executed in 1958)

Price SEK 7,200 (€770)
Estimated SEK 5,000
Katt by Lisa LARSON

Katt (-96)

Price SEK 1,809 (€194)
Estimated SEK 2,000

"elefant", Ur Serien "afrika", Lisa Larson, Gustavsberg (Executed ca. 1965-1970)

Price SEK 6,700 (€717)
Estimated SEK 4,000

"saltsjöbadsodjuret" Stengods, Gustavsberg K-studion (-93)

Price SEK 2,000 (€214)
Estimated SEK 4,000
Familjen by Lisa LARSON

Familjen

Price SEK 850 (€91)
Estimated SEK 1,500
Tummelisa by Lisa LARSON

Tummelisa

Price SEK 14,000 (€1,498)
Estimated SEK 8,000
Figuriner 2 St,

Figuriner 2 St, "gottfrid" Och "fingal", K-studion Gustavsberg.

Price SEK 1,700 (€182)
Estimated SEK 1,500
Figurin by Lisa LARSON

Figurin

Price SEK 3,600 (€420)
Estimated SEK 2,000
Man Med Hund by Lisa LARSON

Man Med Hund

Price SEK 4,400 (€510)
Estimated SEK 3,000
Myran by Lisa LARSON

Myran

Price SEK 13,000 (€1,437)
Estimated SEK 10,000
Gustavsberg, Stengods, I Form Av Kvinna by Lisa LARSON

Gustavsberg, Stengods, I Form Av Kvinna (1995)

Price SEK 3,000 (€305)
Estimated SEK 1,200
Stengods, I Form Av Kvinna, Glasyr I Blått by Lisa LARSON

Stengods, I Form Av Kvinna, Glasyr I Blått (1995)

Price SEK 0 (€0) Not sold
Estimated SEK 2,500
Skål, Keramik by Lisa LARSON

Skål, Keramik (1984)

Price SEK 1,000 (€103)
Estimated SEK 1,500
Traffic by Lisa LARSON

Traffic

Price SEK 10,000 (€956)
Estimated SEK 10,000–15,000
K-studion by Lisa LARSON

K-studion

Price SEK 1,500 (€143)
Estimated SEK 1,500