By using our service you accept the use of cookies.

Nils BJÖRKQVIST

1900–1991, Sweden

Also known as: Nils Björkquist

Name: Nils BJÖRKQVIST
Birth: 1900, Sweden
Died: 1991

Nils Björkqvist var en svensk bildkonstnär född i Göteborg. Autodidakt målare. Främst känd för sina välstämda djurmotiv, ofta med fåglar, rävar och harar.

Source: www.bukowskis.com

Räv å And by Nils BJÖRKQVIST

Räv å And

Price SEK 650 (€74)
Estimated SEK 1,500
Rävgryt by Nils BJÖRKQVIST

Rävgryt (1957)

Price SEK 1,600 (€182)
Estimated SEK 3,000
Andpar Vid Strandkant by Nils BJÖRKQVIST

Andpar Vid Strandkant (1946)

Price SEK 2,000 (€211)
Estimated SEK 4,000
Räv by Nils BJÖRKQVIST

Räv

Price SEK 600 (€59)
Estimated SEK 600
Räv I Skogsglänta by Nils BJÖRKQVIST

Räv I Skogsglänta

Price SEK 550 (€49)
Estimated SEK 500