By using our service you accept the use of cookies.
Olle SKAGERFORS

Olle SKAGERFORS

1920–1997, Sweden

Also known as: OS

Name Anders Olof, Olle, SKAGERFORS
Birth 1920, Sweden
Died 1997

Olle Skagerfors studied at the Arts and Crafts Society and the Fine Arts in Gothenburg. He undertook study tours to France and England.

Represented: National Museum in Stockholm, Gothenburg Art Museum and Statens Museum for Kunst in Copenhagen.

Source: Internet

Olle Skagerfors var en svensk bildkonstnär född i Skövde. Han studerade vid Slöjdföreningens skola, på Valands konstskola i Göteborg samt på resor till Frankrike och England. Skagerfors är känd för sina expressiva och koloristiska västkustmålningar och porträtt. Han porträtterade främst människor från samhällets botten och fascinerades över skönheten i den mänskliga kroppens förfall.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum och Statens Museum för Kunst i Köpenhamn.

Source: www.bukowskis.com

Självporträtt by Olle SKAGERFORS

Självporträtt (-47)

Price SEK 5,000 (€545)
Estimated SEK 6,000–8,000
Självporträtt by Olle SKAGERFORS

Självporträtt (-85)

Price SEK 9,500 (€1,035)
Estimated SEK 8,000–10,000
Stilleben Med Lök På Fat by Olle SKAGERFORS

Stilleben Med Lök På Fat (1968)

Price SEK 14,000 (€1,525)
Estimated SEK 20,000–25,000
Grönska Vid Kust by Olle SKAGERFORS

Grönska Vid Kust

Price SEK 14,000 (€1,547)
Estimated SEK 12,000–15,000
Kanna by Olle SKAGERFORS

Kanna (Executed in 1980's)

Price SEK 19,000 (€2,100)
Estimated SEK 12,000–15,000
Självporträtt by Olle SKAGERFORS

Självporträtt (1965)

Price SEK 50,000 (€5,525)
Estimated SEK 20,000–25,000
Knäna by Olle SKAGERFORS

Knäna

Price SEK 100,000 (€11,390)
Estimated SEK 80,000–100,000
Porträtt by Olle SKAGERFORS

Porträtt (-43)

Price SEK 7,000 (€809)
Estimated SEK 9,000
Modellstudie Av Kvinna by Olle SKAGERFORS

Modellstudie Av Kvinna

Price SEK 2,500 (€304)
Estimated SEK 4,000
Hustak by Olle SKAGERFORS

Hustak (1961)

Price SEK 12,000 (€1,349)
Estimated SEK 12,000–15,000
Självporträtt Iv by Olle SKAGERFORS

Självporträtt Iv

Price SEK 8,500 (€956)
Estimated SEK 8,000–10,000
Stilleben - Vit Kruka Och Lökar by Olle SKAGERFORS

Stilleben - Vit Kruka Och Lökar

Price SEK 48,000 (€5,213)
Estimated SEK 30,000–40,000
Knäppta Händer by Olle SKAGERFORS

Knäppta Händer

Price SEK 26,000 (€2,824)
Estimated SEK 10,000–12,000
Stilleben by Olle SKAGERFORS

Stilleben (1948)

Price SEK 5,500 (€527)
Estimated SEK 6,000
Porträtt Av En Gallerist by Olle SKAGERFORS

Porträtt Av En Gallerist (1954)

Price SEK 13,000 (€1,277)
Estimated SEK 8,000–10,000
Interiör Med Stilleben by Olle SKAGERFORS

Interiör Med Stilleben (1955)

Price SEK 38,000 (€3,732)
Estimated SEK 30,000–40,000
Porträtt - Mona by Olle SKAGERFORS

Porträtt - Mona (1957)

Price SEK 40,000 (€3,928)
Estimated SEK 40,000–50,000
Landskap by Olle SKAGERFORS

Landskap (-49)

Price SEK 5,000 (€499)
Estimated SEK 6,000
Landskap Vid Kårevik by Olle SKAGERFORS

Landskap Vid Kårevik (1966)

Price SEK 55,000 (€5,556)
Estimated SEK 60,000–80,000