By using our service you accept the use of cookies.

Olof ARBORELIUS

1842–1915, Sweden

Also known as: OA, OARB

Name: Olof, Per Ulrik ARBORELIUS
Birth: 1842, 4/11, Sweden
Died: 1915, 2/6, Sweden

Olof Arborelius studerade vid Konstakademien i Stockholm och var elev bl.a. för Richard Bergh. Han företog studieresor till Düsseldorf, Paris, München och Rom. Han var lärare vid Tekniska Skolan 1880-1881. ledamot och och professor i landskapsmåleri vid Konstakademien.
Han målade landskap och genretavlor. Med en påfallande realistisk uppfattning tolkade han landskapsmotiv från Dalarne, Bergslagen, men även från Schweiz och Italien, stockholmstrakten och västkusten, ofta med många bifigurer av människor och djur.
Han anslöt sig till 1880-talets, opponenter och deltog ofta i konstnärsförbundets utställningar.
Representerad: i Nationalmuseum, Fäbodvall från Dalarne, Getter föras i vall, Utsikt vid Engelsberg, samt Skärgård i storm, som inköptes 1874, Konstakademien i Stockholm Skördefolk i Orsa 1885, Göteborgs Konstmuseum, Nationalgalleriet i Helsingfors och Malmö Museum.
Han var professor vid Konstakademien 1902-1909.

Source: Art Signature Dictionary

Allé I Rom by Olof ARBORELIUS

Allé I Rom

Price SEK 9,000 (€972)
Estimated SEK 8,000–10,000
På Fäbovallen by Olof ARBORELIUS

På Fäbovallen

Price SEK 14,000 (€1,545)
Estimated SEK 25,000–30,000
Norwegian Homestead by Olof ARBORELIUS

Norwegian Homestead

Price USD 603 (€438)
Incl. buyer's premium
Estimated USD 800–1,200
Birches by Olof ARBORELIUS

Birches

Price EUR 1,466
Incl. buyer's premium
Estimated EUR 1,300–1,600
Porträtt Av Ung Flicka I Hatt by Olof ARBORELIUS

Porträtt Av Ung Flicka I Hatt (1865)

Price SEK 15,000 (€1,693)
Estimated SEK 18,000–20,000
Björnjakt I Dalarna by Olof ARBORELIUS

Björnjakt I Dalarna (1868)

Price SEK 16,000 (€1,805)
Estimated SEK 20,000–25,000
Vinterlandskap Med Häst Och Släde by Olof ARBORELIUS

Vinterlandskap Med Häst Och Släde

Price SEK 18,000 (€1,989)
Estimated SEK 20,000–25,000
Motiv Från Englesberg by Olof ARBORELIUS

Motiv Från Englesberg

Price SEK 8,700 (€966)
Estimated SEK 2,000
Timmerkörare Utanför Ett Värdshus I Dalarna by Olof ARBORELIUS

Timmerkörare Utanför Ett Värdshus I Dalarna (1884)

Price SEK 48,000 (€4,973)
Estimated SEK 60,000–80,000
Sommarlandskap by Olof ARBORELIUS

Sommarlandskap

Price SEK 7,000 (€684)
Estimated SEK 8,000
Skymningsfiske by Olof ARBORELIUS

Skymningsfiske

Price SEK 36,000 (€3,443)
Estimated SEK 25,000–30,000

Grönskande Sommarlandskap

Price SEK 38,000 (€3,582)
Estimated SEK 15,000–18,000

Nordsvenskt Landskap Med Kor På Bete

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 25,000–30,000

Getter På Grönbete

Price SEK 24,000 (€2,262)
Estimated SEK 10,000–12,000
Slädfölje Och Njalla - Motiv Från Dalarna by Olof ARBORELIUS

Slädfölje Och Njalla - Motiv Från Dalarna (1870)

Price SEK 60,000 (€5,656)
Estimated SEK 60,000–80,000
Landskapsmotiv by Olof ARBORELIUS

Landskapsmotiv

Price SEK 1,500 (€144)
Estimated SEK 1,500
Tingsavslutning - Orsa Socken, Dalarna by Olof ARBORELIUS

Tingsavslutning - Orsa Socken, Dalarna (1899)

Price SEK 170,000 (€15,454)
Estimated SEK 200,000–225,000
Insjölandskap Med Röd Stuga by Olof ARBORELIUS

Insjölandskap Med Röd Stuga (1897)

Price 0 (€0)
Estimated 40,000–50,000
Solig Höstdag Vid Sjön by Olof ARBORELIUS

Solig Höstdag Vid Sjön (1885)

Price SEK 10,000 (€1,075)
Estimated SEK 15,000–20,000

Norrländskt Sommarlandskap

Price SEK 7,000 (€752)
Estimated SEK 10,000–12,000
Vallflickor Med Boskap by Olof ARBORELIUS

Vallflickor Med Boskap

Price SEK 6,000 (€674)
Estimated SEK 8,000–10,000