By using our service you accept the use of cookies.

Olof HERMELIN

1827–1913, Sweden

Also known as: OH

Name: Olof HERMELIN
Birth: 1827, Sweden
Died: 1913

Olof Hermelin studerade i Stockholm och Paris. Målade företrädesvis landskap, gärna vårmotiv, från mellersta Sverige.
Representerad: Nationalmuseum i Stockholm med ett par vårlandskap, i Göteborgs Konstmuseum med, Kustlandskap samt i Malmö Museum med Vårdag vid Mälaren. Allé i Strömsholm park, Fürstenbergs galleri.

Source: Art Signature Dictionary

Vattendrag Med Bro by Olof HERMELIN

Vattendrag Med Bro (1895)

Price SEK 20,100 (€2,171)
Estimated SEK 15,000
Vinterlandskap Med Kälkåkande Pojkar by Olof HERMELIN

Vinterlandskap Med Kälkåkande Pojkar

Price SEK 79,625 (€8,599)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 30,000–40,000
Strandkant Med Segelbåt Och Byggnader by Olof HERMELIN

Strandkant Med Segelbåt Och Byggnader (-74)

Price SEK 19,000 (€2,055)
Estimated SEK 8,000
En Vårbild - Trädgård I Upland by Olof HERMELIN

En Vårbild - Trädgård I Upland (-93)

Price SEK 30,000 (€3,492)
Estimated SEK 20,000–25,000
Grävande Man Från österby Gård by Olof HERMELIN

Grävande Man Från österby Gård (1889)

Price SEK 10,500 (€1,213)
Estimated SEK 12,000
Strandlandskap Med Bondkvinna Och Barn by Olof HERMELIN

Strandlandskap Med Bondkvinna Och Barn

Price SEK 28,000 (€3,160)
Estimated SEK 18,000–20,000
Höstlandskap Med Ryttare by Olof HERMELIN

Höstlandskap Med Ryttare (1882)

Price SEK 8,600 (€977)
Estimated SEK 6,000
Utsikt Mot Bohus Fästning by Olof HERMELIN

Utsikt Mot Bohus Fästning (1886)

Price SEK 28,000 (€3,094)
Estimated SEK 20,000–25,000
Utsikt över Värtan Mot Stocksund by Olof HERMELIN

Utsikt över Värtan Mot Stocksund (1913)

Price SEK 32,000 (€3,536)
Estimated SEK 15,000–18,000
Höbärgning by Olof HERMELIN

Höbärgning (1869)

Price SEK 20,000 (€2,249)
Estimated SEK 12,000–15,000
Sensommarlandskap by Olof HERMELIN

Sensommarlandskap (1896)

Price SEK 5,000 (€559)
Estimated SEK 6,000
Vårlandskap by Olof HERMELIN

Vårlandskap (-92)

Price SEK 15,000 (€1,680)
Estimated SEK 20,000–25,000
Vinterbild Från Södermanland by Olof HERMELIN

Vinterbild Från Södermanland (1885)

Price SEK 23,000 (€2,394)
Estimated SEK 15,000–18,000
Aftonlandskap Med Man I Eka by Olof HERMELIN

Aftonlandskap Med Man I Eka

Price SEK 6,000 (€616)
Estimated SEK 7,000
En Afverkad Skogsbacke by Olof HERMELIN

En Afverkad Skogsbacke

Price SEK 2,000 (€200)
Estimated SEK 2,500
Vårvinterlandskap by Olof HERMELIN

Vårvinterlandskap (1884)

Price SEK 24,000 (€2,296)
Estimated SEK 15,000–20,000
Kustlandskap Med Segelbåt by Olof HERMELIN

Kustlandskap Med Segelbåt (1885)

Price SEK 27,000 (€2,583)
Estimated SEK 10,000–12,000
Vårpromenad by Olof HERMELIN

Vårpromenad

Price SEK 26,000 (€2,487)
Estimated SEK 10,000–12,000
Blomsterstilleben by Olof HERMELIN

Blomsterstilleben (1878)

Price SEK 28,000 (€2,678)
Estimated SEK 10,000–12,000

Höstlandskap (1896)

Price SEK 11,500 (€1,129)
Estimated SEK 8,000–10,000

Landskap

Price SEK 5,000 (€496)
Estimated SEK 4,000
Landskap - öland by Olof HERMELIN

Landskap - öland

Price SEK 46,000 (€4,336)
Estimated SEK 40,000–50,000
Vinterlandskap Med Bro över Vattendrag - Småland by Olof HERMELIN

Vinterlandskap Med Bro över Vattendrag - Småland (1892)

Price SEK 17,000 (€1,603)
Estimated SEK 15,000–18,000