By using our service you accept the use of cookies.

Otto HESSELBOM

1848–1913, Sweden

Also known as: OH

Name: Johan, Otto, HESSELBOM
Birth: 1848, 13/7, Sweden
Died: 1913, 20/6

Otto Hesselbom studerade vid Slöjdskolan (idag kallad Konstfack), senare vid Konstakademien i Stockholm, studerade konstverk på Nationalmuseum under Per Daniel Holm.
Representerad: i Venedig, Budapest och Wien, Malmö museum, Nationalmuseum i Stockholm.

Source: Art Signature Dictionary

Vårt Land by Otto HESSELBOM

Vårt Land

Price SEK 110,250 (€11,251)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 100,000–125,000
Parklandskap by Otto HESSELBOM

Parklandskap

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 8,000
Stensvik, Ljusterö by Otto HESSELBOM

Stensvik, Ljusterö (1888)

Price SEK 14,000 (€1,702)
Estimated SEK 15,000
Promenad I Parken by Otto HESSELBOM

Promenad I Parken

Price SEK 24,000 (€2,296)
Estimated SEK 20,000–25,000

Skogslandskap (1891)

Price SEK 14,000 (€1,390)
Estimated SEK 8,000
Skogen by Otto HESSELBOM

Skogen (1897)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 35,000–40,000
Höstlandskap Med Bro by Otto HESSELBOM

Höstlandskap Med Bro (1912)

Price SEK 6,500 (€591)
Estimated SEK 8,000–10,000