By using our service you accept the use of cookies.

Ragnar PERSON

1905–1993, Sweden

Also known as: RP

Name: Herman, Ragnar, Verner PERSON
Birth: 1905, 11/7, Sweden
Died: 1993

Ragnar Person studerade för Esaias Thorén och Waldemar Lorenzon båda ur Halmstadgruppen, i Stockholm och Paris 1933, samt under resor till Italien, Tyskland, Holland, Marocko och Västindien. Han var folklivsskildrare i expressionistisk stil. Motiven är ofta dystra och färgerna dova och tunga, med en förtätad stämning.
Representerad: i H. M. Konung Gustav den VI Adolfs samlingar, Malmö Museum, Växjö Museum, Borås och Halmstad museum.

Källa: internet.

Kvällsstämning by Ragnar PERSON

Kvällsstämning (-36)

Price SEK 12,000 (€1,307)
Estimated SEK 15,000–20,000
Kaféinteriör by Ragnar PERSON

Kaféinteriör

Price SEK 8,500 (€990)
Estimated SEK 12,000–15,000
Soluppgång över Seine by Ragnar PERSON

Soluppgång över Seine (1942-43)

Price SEK 25,000 (€2,913)
Estimated SEK 25,000–30,000
Porträtt Av Ung Dam by Ragnar PERSON

Porträtt Av Ung Dam

Price SEK 7,150 (€845)
Estimated SEK 5,000
Gatumotiv Från Paris by Ragnar PERSON

Gatumotiv Från Paris

Price SEK 14,688 (€1,660)
Estimated SEK 15,000
Komposition Med Figurer by Ragnar PERSON

Komposition Med Figurer

Price SEK 350 (€38)
Estimated SEK 1,000
Festskrudad Interiör by Ragnar PERSON

Festskrudad Interiör

Price SEK 50,000 (€5,431)
Estimated SEK 50,000–70,000
Dans by Ragnar PERSON

Dans

Price SEK 13,000 (€1,412)
Estimated SEK 15,000–18,000
Madonna by Ragnar PERSON

Madonna

Price SEK 24,000 (€2,607)
Estimated SEK 15,000–20,000
Fjällandskap by Ragnar PERSON

Fjällandskap

Price SEK 4,500 (€487)
Estimated SEK 5,000
Gatubild by Ragnar PERSON

Gatubild

Price SEK 16,000 (€1,706)
Estimated SEK 10,000–12,000
Gårdskalas by Ragnar PERSON

Gårdskalas

Price SEK 6,000 (€574)
Estimated SEK 6,000–8,000
I Stugan by Ragnar PERSON

I Stugan

Price SEK 12,000 (€1,178)
Estimated SEK 12,000–15,000
Före Auktionen by Ragnar PERSON

Före Auktionen

Price SEK 17,000 (€1,669)
Estimated SEK 15,000–18,000

Bysmeden

Price SEK 7,000 (€675)
Estimated SEK 8,000

I Tågkupén.

Price SEK 8,200 (€805)
Estimated SEK 6,000–8,000

Figurer

Price SEK 12,500 (€1,227)
Estimated SEK 12,000–15,000
Folksamling by Ragnar PERSON

Folksamling

Price SEK 20,000 (€1,963)
Estimated SEK 15,000–20,000
Dimmig Dager by Ragnar PERSON

Dimmig Dager (1944)

Price SEK 5,500 (€528)
Estimated SEK 6,000

På Bete

Price SEK 6,000 (€566)
Estimated SEK 2,000