By using our service you accept the use of cookies.

Sivert LINDBLOM

1931, Sweden

Also known as: SL

Name Sivert LINDBLOM
Birth 1931, Sweden

Sivert Lindblom studerade vid Konstakademien. Han bosatte sig i Italien och senare i Schweiz. Han var medarbetare på Peter Celsings arkitektkontor, Stockholm. Lärare i formlära, Arkitekturskolan, KTH, Stockholm. Professor Konsthögskolan, Stockholm.

Offentlig utsmyckning: 1957 Tegelvägg, Gustav Adolfs församlingshem, Borås, i samarbete med Olle Adrin.
1964 Bronsgaller, Folksam, Farsta. 1965 Bronsgaller, Dagens Nyheter, Stockholm. 1967 Skulptur, Vällingby. 1967 Skulptur, Farsta sjukhus, Farsta. 1970 Scenografi ”Coriolanus” av Shakespeare. Dramaten, 1970 Skulptur, Västerhaninge Bibliotek, Västerhaninge. 1972 Takgårdar i kv.Garnisonen, Stockholm, tillsammans med Hanns Karlewski, Henrich Müllner och Hans Winberg. 1972 Takmålning, Norrlands nationshus, Uppsala, i samarbete med Ulrik Samuelson. 1972 Gård, Årby-området, Eskilstuna. 1973 Sveriges Riksbanks nybyggnad, Stockholm, i samarbete med Ulrik Samuelson, 1974 T-banestationen Västra Skogen, Stockholm. 1974 Scenografi ”Sand”, balett av Margareta Åsberg, Fylkingen, Stockholm. 1975 Fersenska Palatsets gård, Stockholm 1978 Motala Folkets hus, Motala, i samarbete med Ulrik Samuelson. 1978 Tävling, Europäisches Patentamt, München 1978 Vin- och Spritcentralens entré, Stockholm, i samarbete med Ulrik Samuelson. 1979 Tävling om skulptural utsmyckning, Lugnet, Malmö, uppdrag 1990, Tävling om skulptural utsmyckning, Lugnet, Malmö, uppdrag 1990. 1982 Tävling om Wasamuséet, Stockholm, i samarbete med Marianne Lindblom. 1982 Scenografi ”Falska förtroenden” av Marivaux, Stockholms Stadsteater. Utformning av Medelhavsmuseets utställningshall, Stockholm, i samarbete med Marianne Lindblom. 1983-1984 Tetra Paks kontorsbyggnad, Lausanne, i samarbete med Marianne Lindblom. 1984 Tävling om ”Visualisering av den nya E 4:an genom Gävle kommun, med Ulrik Samuelson. 1984 Ljusgård, Riksbyggens nya huvudkontor, Göta Ark, Stockholm, med Marianne Lindblom. 1984-1985 Pharmacias förplats och entré, Uppsala. 1985 Göteborgs Universitetsbibiliotek, Göteborg. 1986 Ljusgårdar i NK, ombyggnad, Stockholm. 1986 Gård, Länssjukhuset, Norrköping. 1986 Uppsala Stadsbiblioteks huvudentré, Uppsala. 1986 Tävling om konstnärlig utsmyckning av universitetsområdet i Frescati, med Marianne Lindblom, 1:a pris. 1986 Tävling om konstnärlig utsmyckning av Rådhustorget i Umeå. 1987-1988 Tävling om konstnärlig utsmyckning-vattenkonst i Härnösand. 1987-1988 Fasad till Skissernas Museums nybyggnad, Lund. 1988 Ljusgård, Förvaltningshuset, Aneby kommun. 1988 Entréplats för SAS, Frösundavik, Stockholm. 1989 Skulpturgrupp, Romantisk konstruktion, Kristianstad. 1989 Nygestaltning av Blasieholmstorg, Stockholm. 1989 Miljögestaltning, Kvarteret Svärdet, Stockholm. 1990 Tävling om yttre miljö, Kungl. Biblioteket, Stockholm. 1990 Skulptur ”Vindfånget”, kvarteret Baronen, Kalmar. 1987-1991 Centralfältet i Frescati, Stockholms Universitet, i samarbete med Marianne Lindblom. 1989-1991 Fontän vid huvudentrén, Norra Älvsborgs Länssjukhus, Trollhättan. 1990-1991 Entréplats till Sveriges Ambassad, Tokyo. 1991 Ljusgård för Berns, Berzelii Park, Stockholm. 1991 Inomhusfontän, Convectors kontorsbyggnad, Stockholm. 1989-1992 Entré och förbindelsegång, Stockholms Stadsteater. 1992 Bankens nya huvudkontor i Rissne, 1992 Fontän vid entrén och skulptur för entréhallen i Skandinaviska Enskilda. 1992 S:t Erik, förslag till gestaltning av park, gator och gårdar, Stockholm. 1993 Gångbro vid Haga Norra trafikplats, Stockholm.
Han deltog vid Venedigbiennalen 1968, Nurnbergbiennalen 1969 och Camden Art Center i London 1969. Han var berömd för sina profiler, serietillverkade i plast, utfört staket utomhus vid Dagens Nyheter i Stockholm.

Representerad:i Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Gävle museum, Göteborgs Konstmuseum och Eskilstuna museum.

Ansiktsprofil by Sivert LINDBLOM

Ansiktsprofil (1968)

Price SEK 6,000 (€678)
Estimated SEK 8,000
Untitled by Sivert LINDBLOM

Untitled (1986)

Price SEK 16,000 (€1,757)
Estimated SEK 20,000–25,000
Människa Mot Vitt by Sivert LINDBLOM

Människa Mot Vitt (1968)

Price SEK 10,000 (€1,086)
Estimated SEK 10,000–12,000
Polygon Form by Sivert LINDBLOM

Polygon Form (1978)

Price SEK 30,000 (€3,258)
Estimated SEK 12,000–15,000
Profiler, 2 St by Sivert LINDBLOM

Profiler, 2 St (1968)

Price SEK 1,300 (€135)
Estimated SEK 1,500
(2) Ansikten by Sivert LINDBLOM

(2) Ansikten (1968)

Price SEK 1,300 (€127)
Estimated SEK 1,000–1,500
Nike by Sivert LINDBLOM

Nike (1963)

Price SEK 75,000 (€6,880)
Estimated SEK 40,000–50,000