By using our service you accept the use of cookies.

Stig BORGLIND

1892–1965, Sweden

Also known as: SB

Name: Stig, Henrik BORGLIND
Birth: 1892, Sweden
Died: 1965

Stig Borglind Henrik flyttade till Falun 1904 och började i läroverket. I parallellklassen gick Bertil Bull Hedlund.
1913-1914 deltog han i sommarkurser i grafik för Gabriel Burmeister, Stockholm. 1916 studier vid Althins målarskola, Stockholm. 1917-1919 studier vid Konstakademien. 1919-1920 företog han resor till England, Frankrike, Nordafrika och Italien. Efter resan bosatt i Falun och Svärdsjö. 1928 företog han ytterligare resor till Tyskland, Österrike, Frankrike, Belgien och Holland.
1940, Gifter sig med Ella Lenquist. 1942 pris som bäste utländske grafiker på Biennalen i Venedig. \"Fem Falugrafiker\"-utställning i Falun.
1960 blir han ledamot av Konstakademien.

Stadsbild Från Alger by Stig BORGLIND

Stadsbild Från Alger (1920)

Price SEK 1,200 (€134)
Estimated SEK 1,200
Midsommar by Stig BORGLIND

Midsommar

Price SEK 1,000 (€106)
Estimated SEK 1,000
Akropolis by Stig BORGLIND

Akropolis

Price SEK 1,600 (€156)
Estimated SEK 1,500
Döda Fåglar by Stig BORGLIND

Döda Fåglar

Price SEK 1,300 (€127)
Estimated SEK 1,500
Flora Suecia Ii by Stig BORGLIND

Flora Suecia Ii

Price SEK 600 (€59)
Estimated SEK 500

Fyrtorn

Price SEK 400 (€39)
Estimated SEK 1,000–1,500