By using our service you accept the use of cookies.

Tor BJURSTRÖM

1888–1966, Sweden

Also known as: TB, TSB

Name: Tor, Sigurd BJURSTRÖM
Birth: 1888, Sweden
Died: 1966, Sweden

Tor Bjurström studied at the Artists\' League school in Stockholm, with Zahrtmann in Copenhagen. He participated in the Artists\' Association exhibition at Hallin art trade in Stockholm \\ \'The Young\'. He has done glass paintings in the Swedish church in Paris, frescoes in the Gothenburg City Theatre, and he painted landscapes of Bohuslän. He was a teacher at Valand School of Art in Gothenburg during the 20\'s.
Represented: National Museum in Stockholm, Moderna Museet in Stockholm, Gothenburg Museum of Art, Malmö Museum, Statens Museum for Kunst in Copenhagen.

Tor Bjurström studerade vid Konstnärsförbundets skola i Stockholm, där bland andra Richard Bergh och Karl Nordström var verksamma som lärare, hos Zahrtmann i Köpenhamn och som elev till Henri Matisse i Paris. Bjurström var verksam som lärare på Valands konstskola i Göteborg och spred där Matisses expressionistiska färglära. Hans elever kom i efterhand att kallas Göteborgskoloristerna och anses av kritiker utgöra en helt ny inriktning inom svenskt 1900-talsmåleri. Till dessa brukar räknas Ivan Ivarson, Ragnar Sandberg, Inge Schiöler och Åke Göransson. Bjurström återgav gärna vegetation och landskap i starka färger.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Museet i Stockholm Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum, Statens Museum för Kunst i Köpenhamn.

Source: http://www.bukowskismarket.com

Stilleben by Tor BJURSTRÖM

Stilleben

Price SEK 2,200 (€232)
Estimated SEK 1,500–2,000
Frukostbordet by Tor BJURSTRÖM

Frukostbordet (Executed in 1948)

Price SEK 15,200 (€1,655)
Estimated SEK 12,000–15,000
Sommaridyll by Tor BJURSTRÖM

Sommaridyll

Price SEK 24,000 (€2,652)
Estimated SEK 15,000–18,000
Stilleben by Tor BJURSTRÖM

Stilleben

Price SEK 17,600 (€2,038)
Estimated SEK 15,000
Stilleben by Tor BJURSTRÖM

Stilleben

Price SEK 7,400 (€900)
Estimated SEK 8,000
Stiilleben by Tor BJURSTRÖM

Stiilleben

Price SEK 6,400 (€708)
Estimated SEK 8,000
Interiör Med Fönster Och Giraff by Tor BJURSTRÖM

Interiör Med Fönster Och Giraff

Price SEK 30,000 (€3,201)
Estimated SEK 35,000–40,000
Utsikt by Tor BJURSTRÖM

Utsikt

Price SEK 12,500 (€1,398)
Estimated SEK 7,000
Huset I Trädgården by Tor BJURSTRÖM

Huset I Trädgården

Price SEK 8,000 (€880)
Estimated SEK 8,000–10,000
Skeppsholmen - Göteborg by Tor BJURSTRÖM

Skeppsholmen - Göteborg

Price SEK 52,000 (€5,648)
Estimated SEK 15,000–18,000
Bleket - En Sommardag, Tjörn by Tor BJURSTRÖM

Bleket - En Sommardag, Tjörn

Price SEK 16,000 (€1,738)
Estimated SEK 8,000–10,000
Klippor - Västkusten by Tor BJURSTRÖM

Klippor - Västkusten

Price SEK 19,000 (€1,835)
Estimated SEK 15,000–18,000
Stilleben.med Gröna äpplen by Tor BJURSTRÖM

Stilleben.med Gröna äpplen

Price SEK 17,000 (€1,588)
Estimated SEK 15,000–20,000
Vår I Köpenhamn by Tor BJURSTRÖM

Vår I Köpenhamn

Price SEK 9,000 (€865)
Estimated SEK 10,000