By using our service you accept the use of cookies.

Tore STRINDBERG

1882–1968, Sweden

Also known as: TS

Name: Tore STRINDBERG
Birth: 1882, Sweden
Died: 1968

Tore Strindberg var en svensk skulptör och medaljgravör. Han studerade hos medaljgravören professor Adolf Lindberg, på Konstakademien och i Frankrike. Tore Strindberg var kusin till August Strindberg. Hans stil är typisk för det klassicerande 20-talet med graciös elegans. Ett av hans mest kända verk är "Croqus", en naken flicka i Stadshusträdgården i Stockholm.

Source: http://www.bukowskis.com/bukipedia/849-tore-strindberg

Europa by Tore STRINDBERG

Europa (1932)

Price SEK 242,250 (€27,248)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 100,000–150,000
Diana Och Hinden by Tore STRINDBERG

Diana Och Hinden (1923)

Price SEK 30,600 (€3,439)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 30,000–40,000
Diana Och Hinden by Tore STRINDBERG

Diana Och Hinden (-23)

Price SEK 85,000 (€9,392)
Estimated SEK 40,000–50,000
Krokus - Flickhuvud by Tore STRINDBERG

Krokus - Flickhuvud

Price SEK 35,000 (€3,867)
Estimated SEK 15,000–18,000
Flicka På Huk - Fontänskulptur by Tore STRINDBERG

Flicka På Huk - Fontänskulptur (1942)

Price SEK 50,000 (€5,600)
Estimated SEK 30,000–40,000
Stående Flicka by Tore STRINDBERG

Stående Flicka (1915)

Price SEK 5,000 (€571)
Estimated SEK 2,500
Diana Och Hinden by Tore STRINDBERG

Diana Och Hinden (-23)

Price SEK 70,000 (€7,678)
Estimated SEK 40,000–50,000
Krokus-stående Flicka by Tore STRINDBERG

Krokus-stående Flicka (19)

Price SEK 4,200 (€453)
Estimated SEK 3,000
Rysslands Angrepp På Stockholm 1719 (det Svenska Lejonet Försvarar Stockholm Mot Den Dubbelhövdade Ryska örnens Anfall) by Tore STRINDBERG

Rysslands Angrepp På Stockholm 1719 (det Svenska Lejonet Försvarar Stockholm Mot Den Dubbelhövdade Ryska örnens Anfall)

Price SEK 83,750 (€8,375)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 70,000–80,000