By using our service you accept the use of cookies.

Wilhelm Von GEGERFELT

1844–1920, Sweden

Also known as: WG

Name: Wilhelm Von GEGERFELT
Birth: 1844, 9/11, Sweden
Died: 1920, 2/4, Sweden

Wilhelm Von Gegerfelt studied at the Art Academy in Denmark and at the Art Academy in Stockholm. He undertook study tours to Germany and France. He lived in Paris for many years. He painted landscapes with motifs from Venice, Brittany, Swedish coastal landscapes and from Gotland in Sweden. His earlier works were influenced by French impressionism.
Represented: National Museum in Stockholm, Gothenburg and Malmö Art Museum Museum.

Source: Art Signature Dictionary

Wilhelm Von Gegerfelt fick sin första utbildning genom att som målarlärling i Köpenhamn följa undervisningen i vid danska Konstakademien. Senare studerade han vid Konstakademien i Stockholm. Han företog studieresor till bl.a. Tyskland och Frankrike. Han slog sig ner i Paris där han stannade under lång tid. Han besökte dock sverige och skandinavien flitigt under sommarhalvåret. Han målade landskap med motiv från Venedig, Bretagne, svenska kustlandskap och Gotland. Hans tidigare arbeten är påverkade av fransk impressionism. Under senare delen av livet blev färgen i hans måleri mer gråstämd.
Representerad: Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum och i Malmö Museum.

Source: Art Signature Dictionary

Månsken by Wilhelm Von GEGERFELT

Månsken (-75)

Price SEK 7,000 (€739)
Estimated SEK 8,000–10,000
Solnedgång by Wilhelm Von GEGERFELT

Solnedgång

Price SEK 40,000 (€4,415)
Estimated SEK 40,000–50,000
Afton I Venedig by Wilhelm Von GEGERFELT

Afton I Venedig

Price SEK 27,000 (€3,143)
Estimated SEK 30,000–40,000
Sjölandskap I Aftonrodnad by Wilhelm Von GEGERFELT

Sjölandskap I Aftonrodnad (-69)

Price SEK 7,800 (€904)
Estimated SEK 7,000
Tvätterska Vid Kaj I Venedig by Wilhelm Von GEGERFELT

Tvätterska Vid Kaj I Venedig

Price SEK 23,000 (€2,663)
Estimated SEK 15,000–20,000
Venetiansk Gatuscen by Wilhelm Von GEGERFELT

Venetiansk Gatuscen

Price SEK 7,000 (€811)
Estimated SEK 8,000–10,000
Venetiansk Kaj by Wilhelm Von GEGERFELT

Venetiansk Kaj

Price SEK 57,000 (€6,432)
Estimated SEK 40,000–50,000
Skridskoåkare På Frusen Kanal by Wilhelm Von GEGERFELT

Skridskoåkare På Frusen Kanal (-82)

Price SEK 11,025 (€1,239)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 15,000–20,000
Afton I Venedig by Wilhelm Von GEGERFELT

Afton I Venedig

Price SEK 38,000 (€4,199)
Estimated SEK 35,000–40,000
Läsande Kvinna I Vårlandskap by Wilhelm Von GEGERFELT

Läsande Kvinna I Vårlandskap

Price SEK 13,600 (€1,503)
Estimated SEK 12,000–15,000
Kaj I Venedig by Wilhelm Von GEGERFELT

Kaj I Venedig

Price SEK 23,000 (€2,586)
Estimated SEK 15,000–18,000
Fisktorg Från Chioggia by Wilhelm Von GEGERFELT

Fisktorg Från Chioggia

Price SEK 56,000 (€6,048)
Estimated SEK 60,000–80,000
Holländskt Vinterlandskap I Aftonrodnad by Wilhelm Von GEGERFELT

Holländskt Vinterlandskap I Aftonrodnad

Price SEK 12,000 (€1,344)
Estimated SEK 15,000–18,000
Venezia by Wilhelm Von GEGERFELT

Venezia

Price SEK 9,000 (€1,008)
Estimated SEK 15,000–18,000
Kanalmomotiv Från Venedig by Wilhelm Von GEGERFELT

Kanalmomotiv Från Venedig

Price SEK 10,000 (€1,117)
Estimated SEK 12,000–15,000
Sydländsk Kaj by Wilhelm Von GEGERFELT

Sydländsk Kaj

Price SEK 7,200 (€814)
Estimated SEK 6,000
Vy över Lagunen, Venedig by Wilhelm Von GEGERFELT

Vy över Lagunen, Venedig

Price SEK 60,000 (€6,581)
Estimated SEK 40,000–50,000
Motiv Från Venedig by Wilhelm Von GEGERFELT

Motiv Från Venedig

Price SEK 80,000 (€8,327)
Estimated SEK 80,000–100,000
Venetiansk Kaj I Månsken by Wilhelm Von GEGERFELT

Venetiansk Kaj I Månsken (-82)

Price SEK 70,000 (€7,286)
Estimated SEK 80,000–100,000
Venedig I Månsken by Wilhelm Von GEGERFELT

Venedig I Månsken

Price SEK 26,000 (€2,706)
Estimated SEK 15,000–18,000
Lagunen - Venedig by Wilhelm Von GEGERFELT

Lagunen - Venedig

Price SEK 70,000 (€7,286)
Estimated SEK 20,000–25,000
Vy Från Venedig by Wilhelm Von GEGERFELT

Vy Från Venedig

Price SEK 110,000 (€11,450)
Estimated SEK 40,000–50,000
Strandparti by Wilhelm Von GEGERFELT

Strandparti (1878)

Price SEK 19,000 (€1,974)
Estimated SEK 35,000–40,000
Gondoler I Venedig by Wilhelm Von GEGERFELT

Gondoler I Venedig

Price SEK 6,000 (€574)
Estimated SEK 6,000–8,000
Hamnpromenad Vid Medelhavet by Wilhelm Von GEGERFELT

Hamnpromenad Vid Medelhavet

Price SEK 20,000 (€1,912)
Estimated SEK 12,000–15,000
Kustbild by Wilhelm Von GEGERFELT

Kustbild

Price SEK 7,500 (€719)
Estimated SEK 3,000

Skogslandskap

Price SEK 3,500 (€342)
Estimated SEK 3,000

Talienskt Kajmotiv

Price SEK 16,500 (€1,619)
Estimated SEK 12,000–15,000
Venetiansk Kaj by Wilhelm Von GEGERFELT

Venetiansk Kaj

Price SEK 41,000 (€3,865)
Estimated SEK 50,000–60,000
Lagunen - Venedig by Wilhelm Von GEGERFELT

Lagunen - Venedig

Price SEK 58,000 (€5,468)
Estimated SEK 40,000–50,000
Venedig I Aftonljus by Wilhelm Von GEGERFELT

Venedig I Aftonljus

Price SEK 18,000 (€1,697)
Estimated SEK 25,000–30,000
Salernobugten by Wilhelm Von GEGERFELT

Salernobugten

Price SEK 20,000 (€1,785)
Estimated SEK 25,000–30,000
Venedig I Skymning by Wilhelm Von GEGERFELT

Venedig I Skymning (-83)

Price SEK 74,000 (€6,727)
Estimated SEK 40,000–50,000