By using our service you accept the use of cookies.

Egron LUNDGREN

1815–1875, Sweden

Also known as: EL

Name: Egron LUNDGREN
Birth: 1815, Sweden
Died: 1875, Sweden

Egron Lundgren biografi:

Egron Lundgren studerade vid Konstakademien. Företog resor bl.a. till Paris där han studeradehos Léon Cogniet. Vidare till Rom. Under några år var han bosatt i Spanien. därefter blev det England och London. I Paris målade han genretavlor och porträtt, bland dem självporträtt, varav ett är på Konstakademien, ett i Nationalmuseum i Stockholm. I Spanien och Italien målade han ett flertal akvareller med folklivsscener och gatupartier. Akvarellen blev hans förnämsta uttrycksmedel, och han uppnådde häri verkligt mästerskap. I England blev han bildkonstnären på modet och överhopades med beställningar, och från kriget mot hinduerna utförde han c:a 500 teckningar och akvareller: soldat och folktyper, bataljmotiv, bilder från lägerlivet.
Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, vidare i G.K. M., Lunds universitet, Ateneum, Helsingfors.
Källa: Internet
------------
Efter en av sina italienresor åker Lundgren hem via Spanien och tanken är att han endast ska stanna en kortare period för att sedan återvända till Sverige. Men Lundgren förälskar sig i det spanska landskapet och kulturen, och blir kvar i landet från augusti 1849 till maj 1853. Konstnären hade tidigare planer på att bli historiemålare, men med inspiration från sina engelska konstnärskollegor John Phillip och F. Topham börjar han måla vardagliga scener från gator, kyrkor och folksamlingar. I och med detta förlöses konstnärens stil, som tidigare kan uppfattar som försiktig och blygsam. Kring 1863 återvänder Lundgren till Spanien.
Källa: www.uppsalaauktion.se

Spanjorska by Egron LUNDGREN

Spanjorska

Price SEK 8,500 (€918)
Estimated SEK 4,000–6,000
Spansk Gitarrspelare by Egron LUNDGREN

Spansk Gitarrspelare

Price SEK 60,000 (€6,948)
Estimated SEK 60,000–80,000
Vid Fyrfatet by Egron LUNDGREN

Vid Fyrfatet

Price SEK 3,000 (€359)
Estimated SEK 3,000
Flickhuvud - Granada 1872 by Egron LUNDGREN

Flickhuvud - Granada 1872 (1872)

Price SEK 9,000 (€1,013)
Estimated SEK 6,000
Indisk Figurscen by Egron LUNDGREN

Indisk Figurscen

Price SEK 6,400 (€727)
Estimated SEK 10,000
Ovalt Porträtt Av Ung Kvinna by Egron LUNDGREN

Ovalt Porträtt Av Ung Kvinna

Price SEK 6,801 (€735)
Estimated SEK 10,000
Från En Tjurfäktning I Spanien by Egron LUNDGREN

Från En Tjurfäktning I Spanien

Price SEK 6,000 (€648)
Estimated SEK 8,000–10,000
Korgosse Med Rökelsekar, Sevilla by Egron LUNDGREN

Korgosse Med Rökelsekar, Sevilla

Price SEK 5,000 (€571)
Estimated SEK 4,000
Palatsinteriör Med Orientalisk Kvinna by Egron LUNDGREN

Palatsinteriör Med Orientalisk Kvinna

Price SEK 46,000 (€5,046)
Estimated SEK 30,000–40,000
Spanjorska by Egron LUNDGREN

Spanjorska

Price SEK 2,500 (€269)
Estimated SEK 4,000
Sittande Pojke by Egron LUNDGREN

Sittande Pojke

Price SEK 2,500 (€270)
Estimated SEK 2,500
Gåvan by Egron LUNDGREN

Gåvan

Price SEK 19,000 (€1,865)
Estimated SEK 25,000–30,000

Indiska Soldater (1858-59)

Price SEK 5,000 (€496)
Estimated SEK 4,000
Flicka I Folkdräkt by Egron LUNDGREN

Flicka I Folkdräkt

Price SEK 4,800 (€453)
Estimated SEK 4,000–6,000
Spanjorska by Egron LUNDGREN

Spanjorska

Price SEK 9,000 (€848)
Estimated SEK 6,000–8,000