By using our service you accept the use of cookies.

Gustav RUDBERG

1915–2001, Sweden

Also known as: GR

Name: RUDBERG
Birth: 1915, Sweden
Died: 2001

Gustav Rudberg växte delvis upp på Hven där han även under sitt vuxna liv bodde och målade under sommarhalvåret. Han utbildades under 30-talet vid Konsthögskolorna i Köpenhamn hos Kraesten Iversen och i Stockholm hos Isac Grünewald. Under 40-talet levde och arbetade han periodvis i Spanien, fr.a. på Ibiza, Mallorca och i Altea. År 1949 bosatte han sig i Stockholm men var ofta på resande fot. Bl.a. deltog han 1980 i en vetenskaplig expedition med isbrytaren Ymer i polarhavet norr om Svalbard och Grönland och dokumenterade resan med dagboksmålningar. På äldre dagar försämrades hans syn och hans senare målningar och teckningar präglades mer av ögonblickets skärpa och starka färgkontraster än det tidigare ljusa respektive melankoliskt dova måleriet.

Skolor och Utbildningar:
Brandts teckningsskola, Glyptoteket, Köpenhamn 1934
Konstakademien, Köpenhamn 1935-37
Konstakademien, Stockholm 1938-43
Målarskola, Paris 1946
Målarskola, Rom 1949

Representerad:
Moderna Museet, Stockholm
Malmö Konstmuseum
Museet i Eskilstuna
Museet i Helsingborg
Museet i Hudiksvall
Museet i Landskrona
Museet i Solna
Museet i Södertälje
Museet i Västerås
Skissernas Museum, Lund
Stockholms stadsmuseum
Sveriges Riksdag
Ystad konstmuseum

Offentliga Utsmyckningar:
Skånekust Praktiska mellanskolan, Helsingborg 1952
Fotbollsspelare Vasaskolan, Örebro 1954

Source: http://www.gustavrudberg.se/

Skuta I Motljus by Gustav RUDBERG

Skuta I Motljus

Price SEK 22,000 (€2,396)
Estimated SEK 15,000–20,000
Stranden by Gustav RUDBERG

Stranden

Price SEK 16,000 (€1,742)
Estimated SEK 20,000–25,000
Motiv Från Ven by Gustav RUDBERG

Motiv Från Ven

Price SEK 1,200 (€139)
Estimated SEK 1,200
Sommar Vid Sundet by Gustav RUDBERG

Sommar Vid Sundet

Price SEK 14,000 (€1,577)
Estimated SEK 18,000
Båtar I Hamn, Hven by Gustav RUDBERG

Båtar I Hamn, Hven (Executed 1959)

Price SEK 30,000 (€3,201)
Estimated SEK 25,000–30,000
Gårdsmotiv by Gustav RUDBERG

Gårdsmotiv (-43)

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 4,000
Båt I Dimma by Gustav RUDBERG

Båt I Dimma

Price SEK 7,200 (€791)
Estimated SEK 6,000
Hamnmotiv Med Skutor by Gustav RUDBERG

Hamnmotiv Med Skutor

Price SEK 5,000 (€558)
Estimated SEK 6,000
Självporträtt by Gustav RUDBERG

Självporträtt

Price SEK 1,200 (€134)
Estimated SEK 2,500
Skepp I Morgonljus by Gustav RUDBERG

Skepp I Morgonljus

Price SEK 22,000 (€2,376)
Estimated SEK 25,000–30,000
Hamnmotiv by Gustav RUDBERG

Hamnmotiv

Price SEK 46,000 (€4,996)
Estimated SEK 35,000–40,000
Vik by Gustav RUDBERG

Vik (1958)

Price SEK 4,200 (€453)
Estimated SEK 5,000
Fiskaren I Sin Bod by Gustav RUDBERG

Fiskaren I Sin Bod

Price SEK 16,000 (€1,642)
Estimated SEK 5,000
Kyrkbacken På Ven by Gustav RUDBERG

Kyrkbacken På Ven

Price SEK 11,000 (€1,075)
Estimated SEK 8,000
Kyrkbacken, Hven by Gustav RUDBERG

Kyrkbacken, Hven

Price SEK 20,000 (€1,912)
Estimated SEK 12,000–15,000
Kronovall by Gustav RUDBERG

Kronovall

Price SEK 6,600 (€633)
Estimated SEK 8,000
Skuta I Kyrkbackens Hamn - Hven by Gustav RUDBERG

Skuta I Kyrkbackens Hamn - Hven

Price SEK 28,000 (€2,750)
Estimated SEK 10,000–12,000
Landskap Från Hven by Gustav RUDBERG

Landskap Från Hven

Price SEK 31,000 (€3,044)
Estimated SEK 25,000–30,000
Motiv Från Hven by Gustav RUDBERG

Motiv Från Hven

Price SEK 37,000 (€3,633)
Estimated SEK 25,000–30,000
Skuta I Hamn - Ven by Gustav RUDBERG

Skuta I Hamn - Ven

Price SEK 9,500 (€948)
Estimated SEK 12,000
Höst - Hven by Gustav RUDBERG

Höst - Hven

Price SEK 22,000 (€2,056)
Estimated SEK 20,000–25,000
Skuta - Hven by Gustav RUDBERG

Skuta - Hven

Price SEK 32,000 (€2,990)
Estimated SEK 25,000–30,000