By using our service you accept the use of cookies.

Karl-Göte SERNIUS

1904–1959, Sweden

Also known as: KGA, Andersson-Sernius

Name: Karl-Göte, Ivar SERNIUS
Birth: 1904, Sweden
Died: 1959

Karl-Göte Sernius (Andersson) var Autodidakt. Han företog studieresor till Frankrike. Har målat landskap, hamnmotiv och interiörer mm. Färgen är ofta nedstämd. Representerad: Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, samt i Borås och Eskilstuna muséer.

Source: Art Signature Dictionary

Tre Kvinnor I Sydändsk Stadsbild, Signerad K-g A, Olja På Pannå by Karl-Göte SERNIUS

Tre Kvinnor I Sydändsk Stadsbild, Signerad K-g A, Olja På Pannå

Price SEK 800 (€86)
Estimated SEK 1,000