By using our service you accept the use of cookies.

Lars GYNNING

1920–2003, Sweden

Also known as: LOG

Name: Lars, Olof GYNNING
Birth: 1920, Sweden
Died: 2003, Sweden

Lars Gynning studerade för Otte Sköld, Isaac Grünewald och i Paris för André Lhote. Han har målat stadsmotiv och landskap, utfört gobelänger med naturalistiska motiv från Stockholm och Madagaskar. Senare övergick han till helt abstrakta kompositioner. 1964-1972 drev han Galleri Blue i Stockholm.
Offentlig utsmyckning:
Konserthuset i Helsingborg
Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, muséerna i Norrköping, Gävle och Ystad, muséet i Pau och flera collections i U.S.A.

---------------

Lars Gynning är den svenske konstnär som betytt mest som skapare av mönster till vävda tapeter (tapisserier) i Frankrike under 1900-talet. Efter studier i både Sverige och Frankrike började samarbetet med den kända firman Pinton Frères i Aubusson på 1940-talet. Omkring 250 vävnader är tillverkade efter Gynnings förlagor. En av Frankrikes största textilstjärnor Jean Lurçat är en av de konstnärer som umgåtts med och tidigt påverkat Gynning som sedan helt skapat sin egen stil.
Källa: www.bukowskis.com

Source: Art Signature Dictionary

"soleil Et Pluie" ("solregn") (Executed in 1973)

Price SEK 30,600 (€3,274)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 15,000–18,000
Abstrakt Motiv by Lars GYNNING

Abstrakt Motiv (-61)

Price SEK 2,400 (€288)
Estimated SEK 4,000
Porträtt Av Kvinna by Lars GYNNING

Porträtt Av Kvinna (1944)

Price SEK 300 (€33)
Estimated SEK 1,200
Stenbrott by Lars GYNNING

Stenbrott (1972)

Price SEK 2,700 (€308)
Estimated SEK 3,000
Abstrakt Komposition by Lars GYNNING

Abstrakt Komposition (1938)

Price SEK 1,700 (€194)
Estimated SEK 1,500
Porten by Lars GYNNING

Porten

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 2,500
Katt by Lars GYNNING

Katt

Price 2,500 (€266)
Estimated 1,500