By using our service you accept the use of cookies.

Robert HÖGFELDT

1894–1986, Netherlands/Sweden

Also known as: RH

Name: Gustaf, Robert, HÖGFELDT
Birth: 1894, Netherlands
Died: 1986

Robert Högfeldt biografi:

Robert Högfeldt studerade i Düsseldorf, Stockholm och Paris. Han är framför allt känd för sina sagoteckningar och akvareller med små troll, vanligen framställda i komiska situationer. Han målade även landskap i olja och akvarell. Han utgav även ett par album, En Högfeldt-bok, samt Familjeliv.
Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm och Moderna Muséet i Stockholm.

Source: Art Signature Dictionary

Don Quixote Och Sancho Panza by Robert HÖGFELDT

Don Quixote Och Sancho Panza

Price SEK 1,500 (€174)
Not sold
Estimated SEK 4,000
Gungan by Robert HÖGFELDT

Gungan

Price SEK 24,000 (€2,687)
Estimated SEK 20,000–25,000
Dans I Folkets Park by Robert HÖGFELDT

Dans I Folkets Park

Price SEK 27,000 (€3,023)
Estimated SEK 20,000–25,000
Fortuna by Robert HÖGFELDT

Fortuna

Price SEK 8,000 (€893)
Estimated SEK 10,000–12,000

Odalisk

Price SEK 900 (€97)
Estimated SEK 1,000
Piprökande by Robert HÖGFELDT

Piprökande

Price SEK 6,500 (€701)
Estimated SEK 8,000
Insjölandskap by Robert HÖGFELDT

Insjölandskap

Price SEK 2,200 (€236)
Estimated SEK 2,000
Originell Trädgårdsvakt by Robert HÖGFELDT

Originell Trädgårdsvakt

Price SEK 5,500 (€538)
Estimated SEK 6,000
Min Sommar” - Skogsparti by Robert HÖGFELDT

Min Sommar” - Skogsparti

Price SEK 1,600 (€156)
Estimated SEK 1,500
Dagsregn, Trollbarn I Skg by Robert HÖGFELDT

Dagsregn, Trollbarn I Skg

Price SEK 6,000 (€575)
Estimated SEK 8,000

Katten Och Papegojan I Samspråk

Price SEK 1,800 (€173)
Estimated SEK 1,500
Drakryttarinna by Robert HÖGFELDT

Drakryttarinna

Price SEK 1,700 (€163)
Estimated SEK 1,000
Landskap by Robert HÖGFELDT

Landskap

Price SEK 600 (€58)
Estimated SEK 2,000
Friaren by Robert HÖGFELDT

Friaren

Price SEK 3,700 (€357)
Estimated SEK 5,000

Landskap

Price SEK 2,500 (€244)
Estimated SEK 1,500
Oväntat Besök by Robert HÖGFELDT

Oväntat Besök

Price SEK 7,000 (€683)
Estimated SEK 8,000
Landskap Med Vattendrag by Robert HÖGFELDT

Landskap Med Vattendrag

Price SEK 2,800 (€278)
Estimated SEK 4,000

Antikhandeln

Price SEK 1,200 (€120)
Estimated SEK 1,200
Prinsessan I Tornet by Robert HÖGFELDT

Prinsessan I Tornet

Price SEK 10,000 (€943)
Estimated SEK 10,000–12,000

Lånta Fjädrar

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 12,000–15,000
Frieri by Robert HÖGFELDT

Frieri

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 12,000–15,000
Prinsessan Och Svinaherden by Robert HÖGFELDT

Prinsessan Och Svinaherden

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 10,000–12,000