By using our service you accept the use of cookies.

Wilhelmina ‘Mina’ CARLSON-BREDBERG

1857–1943, Sweden

Also known as: CB, CBM, M, Carlsson-Bredberg

Name: Wilhelmina ‘Mina’ CARLSON-BREDBERG
Birth: 1857, 2/9, Sweden
Died: 1943, 9/6, Sweden

Wilhelmina (Mina) Carlson-Bredberg studerade först för Kerstin Cardon och Amanda Sidvall, sedan på Académie Julian (1883-1887) och hos Carolus Duran (1888-1890) i Paris. Efter hemkomsten var hon 1893-95 lärarinna vid Elisabeth Keysers målarskola. Hon var ledamot av Konstnärsförbundet (1890-1897) och av Svenska konstnärernas förening (1891). Mot slutet av 1890-talet lämnade hon sitt realistiska måleri och övergick till en visionär expressionism vilket gör henne till en betydelsefull målarinna i sin generation.

Source: www.auktionsverket.se

Porträtt Av Louise Amans by Wilhelmina ‘Mina’ CARLSON-BREDBERG

Porträtt Av Louise Amans (1891)

Price SEK 16,000 (€1,722)
Estimated SEK 12,000–15,000
Académie Julian (stora Dame Ateliern) Med Mademoiselle Beson Som Dricker Ur Sitt Glas by Wilhelmina ‘Mina’ CARLSON-BREDBERG

Académie Julian (stora Dame Ateliern) Med Mademoiselle Beson Som Dricker Ur Sitt Glas

Price SEK 29,000 (€3,121)
Estimated SEK 30,000–35,000
Porträtt Av Lisa Stenrot by Wilhelmina ‘Mina’ CARLSON-BREDBERG

Porträtt Av Lisa Stenrot (1927)

Price SEK 4,000 (€455)
Estimated SEK 6,000
Bourg La Reine by Wilhelmina ‘Mina’ CARLSON-BREDBERG

Bourg La Reine

Price SEK 600 (€68)
Estimated SEK 1,000
Landskapsstudie by Wilhelmina ‘Mina’ CARLSON-BREDBERG

Landskapsstudie (1880)

Price SEK 2,200 (€248)
Estimated SEK 3,000
Soluppgång I Södertälje by Wilhelmina ‘Mina’ CARLSON-BREDBERG

Soluppgång I Södertälje (1892)

Price SEK 12,000 (€1,326)
Estimated SEK 20,000–25,000
Porträtt Föreställande Julia Jolin Född Carlson by Wilhelmina ‘Mina’ CARLSON-BREDBERG

Porträtt Föreställande Julia Jolin Född Carlson (1929)

Price SEK 2,000 (€195)
Estimated SEK 2,500
Seine Motiv by Wilhelmina ‘Mina’ CARLSON-BREDBERG

Seine Motiv (1893)

Price SEK 1,600 (€157)
Estimated SEK 2,000